top of page

GOSSIP

Gossip-849
Gossip-33

NOMINACE NA CENU THÁLIE

2015 Andrea Opavská

NOMINACE NA CENU THÁLIE

2015 Ivo Sedláček

NOMINACE TALENT ROKU / SVĚT A DIVADLO

Ceny divadelní kritiky 2015 pro Ivo Sedláčka

 

NOMINACE VÝROČNÍ CENY OPERY PLUS

2015: NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ TANEČNÍ VÝKON: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská

 NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ TANEČNÍ VÝKON: Ivo Sedláček

NEJLEPŠÍ CHOREOGRAFIE: Lenka Vagnerová

Drby, plané řeči, pomluvy, dezinformace či fámy jsou cross-kulturním fenoménem lidstva. Síla a údernost slova vypuštěného ve formě pomluvy má mnohdy větší moc než zbraň. Šíří se velkou rychlostí, nedá se jí bránit, může snadno zranit, diskreditovat, otočit život na ruby, a to bez jediného fyzického kontaktu.

Drb je rychlejší než světlo a je u nás mnohdy dřív než vznikne. Krmíme jej a deformujeme, potřebujeme

jej i zavrhujeme.

 

KREDITY:

Koncept, choreografie, režie, dramaturgie: Lenka Vagnerová

Hudba:Ivan Acher

Scénografie: Jakub Kopecký

Kostýmy: Jakub Kopecký a Jana Morávková

 

Účinkují: Fanny Barroquére / Matilde Giacomelli,  Anežka Hrabánková, Patrik Děrgel / Marek Zelinka / Lukas Lizama Garrido, Adam Sojka, Leonard Vo Tan, Leo Terris

 

Světelný design: Michal Kříž

Zvuk: Andrej Jurkovič

Producent: Lenka Vagnerová & Company

Nastudováno ve: STUDIU ALTA

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Taneční aktuality

Premiéra: 24.11.2015 v divadle La Fabrika / Praha

Délka: 75 min.

RECENZE:

 

"Nestává se často, že mě představení přiměje tleskat ve stoji” (ROSIE STEBBING / NSCD Blog Editor) 

 

★ ★ ★ ★ “A chocolate box of visual delights “

“choreography and control are all stunning” (EDINBURGH49)

 

★ ★ ★ ★ “a surreal storm of human behavior ” (THE LIST)

 

★ ★ ★ ★ " clever, funny-but-meaningful dance piece”

“distinctive style of visually striking, intensely fierce and physical dance-theatre" (THE HERALD)

 

★ ★ ★ ★  “It is a fantastic piece of puppetry and object manipulation and highlights the ingenious nature of Gossip and just how bizarre and surreal the performance is.”

 

“other shows will need to go a long way to top the imaginative nature of Gossip” ( THE WEE REVIEW)

 

"Ohromující koncentrace myšlenek a postojů, o kterých jeho jednotlivé úseky vypovídají, je vskutku mimořádná. Mnohovrstevnatost výpovědi, kdy je například člověk jedním dechem zobrazován jako hračka v rukách ostatních a současně s tím je nám předkládána výpověď o zrůdnostech, kterých se naše společnost dopouští na jiných živých tvorech, sama o sobě zaslouží potlesk. Jako divák cítíte slzy za smíchem."

"Ohromující je také záběr témat, který je inscenace schopná pojmout, aniž by se jednotlivé „zprávy o stavu světa kolem nás“ navzájem rušily či působily výhružně.”

 

“Že půjde o jednu z událostí sezóny, asi nikdo od začátku nepochyboval."

 

"GOSSIP láme kosti našim obrazům ve společnosti, v níž více či méně dobrovolně přebýváme, přetváří je a konfrontuje nás s nimi – a v důsledku i s naším vlastním pokrytectvím. Synergie s pocity a činy představovaných charakterů umocňují vnímání a samotný divácký zážitek, modelovaný kombinací hudby, světel i scény, jimž chybí hluchá místa."

 

"Existence člověka v takové společnosti však ve výsledku trochu připomíná běh po tenkém ledu vesnického rybníka. Nese s sebou obrovský náklad strachu a smutku – přičemž zejména smutek (s kapkou beznaděje) je také cítit napříč celým představením více než vrchovatě. Právě v tomto ohledu je GOSSIP skutečně impozantní." (TANEČNÍ ZÓNA / JAKUB NOVÁK / (PŘÍLIŠ) VYSOKÁ CENA LIDSKÉ KOEXISTENCE)

 

"Inscenace Gossip bude patřit mezi události sezony."

 

"Každý výstup skrývá originální detaily a s proměnlivou dynamikou celého představení zůstává divák ve střehu po celou dobu, taneční a herecká akce se prolnou ve chvíli, kdy to nečeká. Dívat se na některé pohybové variaceje čiré potěšení."

 

"Mnohost motivů a obrazů diváka až zahlcuje. Stejně podmanivé jsou i výkony účinkujících v pohybových částech."(OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / STO TVÁŘÍ POMLUVY V NOVÉ INSCENACI LENKY VAGNEROVÉ )

 

"Představení bude bezesporu patřit k těmnejlepším v letošní sezoně."   

 

"Je obdivuhodné, jak v každém novém projektu s tanečníky pracuje. Nenechá diváky v klidu, umí vtáhnout a strhnout obě strany – tanečníky i přihlížející – především do dynamických tanečních scén."(TANEČNÍ AKTUALITY /MARCELA BENONIOVÁ / GOSSIP: POMLUVY A FALEŠ VEDOUCÍ AŽ K BRUTALITĚ )

 

"Kvůli heroickému výkonu všech. Kvůli výborně vystavěnému a přitažlivému představení. Kvůli aktuálnosti a vlastně nesmrtelnosti tématu.

Jednoduše – tohle představení stojí za to vidět. Zas a znova."

 

"Lenka Vagnerová posadila v La Fabrice publikum před taneční zrcadlo jménem Gossip a dechberoucím způsobem mu ukázala, jakou bolest jsou si lidé schopni šířením drbů způsobit. Ten, kdo odcházel nezasažen, asi přišel s kamenným srdcem."

 

"Naprostá sladěnost, postřeh, ohebnost a rychlost tanečníků, to vše se zdálo být až neuvěřitelné." (GENERACE21 / BARBORA ŠVARCOVÁ / GOSSIP: STRHUJÍCÍ PODÍVANÁ O BOLESTI, KTEROU PŮSOBÍME DRUHÝM)

 

"Listopadová premiéra Gossipu v La Fabrice a přinesla konečně do letošní sezóny tolik toužebně očekávanou podobu kvalitního tanečního díla, které nemá žádné trčící či chrčící "ale".

 

"Roztančené scény Gossipu připomínají plachtění ptáků v kontrastu s emocionalitou dramatických scén, které až s nepříjemnou přesností nepopisují, nýbrž naznačují komplikovanost vztahů, ubohost přetvářky i hořkost procitnutí."(BLOG O TANCI / ZUZANA SMUGALOVÁ / 14.2. 2016)

 

"Opravdu hodně vydařený kousek. Velmi dobré zpracování ústředního motivu, který se přirozeně a nenásilně vine celým představením. Ani zde nechybí vynikající choreografie a k nim výborně zvolená doprovodná hudba. Též skvělá souhra a znamenité pohyby prakticky všech aktérů. Z mého pohledu zatím nejlepší inscenace z dílny L. Vágnerové, která tímto opět dokazuje své výjimečné nadání. Prostě a jednoduše divadelní zážitek! :-)

(I-DIVADLO.CZ / JAN PAŘÍZEK /12.2.2016)

 

"Vagnerové Gossip, jehož anglický název připomíná zaklínadlo a při vyslovení nepříjemně „hadovitě“ zasyčí, je proměnlivou, živelnou a strhující taneční smrští, která působí závrať jako jízda na horské dráze. Ptá se, jak se z outsidera rodí agresor, a přitom jí nechybí ani lehkost, vtip a nenucený streetový šmrnc. Mísí v sobě taneční, pohybové, loutkové i činoherní divadlo do komplexního, skoro totálního tvaru, který s minimem scénických prostředků vytváří obrazy tak imaginativní, že můžeme mít pocit, jako bychom seděli v kině s 3D brýlemi na očích – ovšem s tou výhodou, že se na nás přitom přelévá energie živých tanečníků. Všichni podávají mimořádný výkon: jsou nepředvídatelní a nebezpeční, musejí být neustále ve střehu, jelikož potenciální útočník může číhat kdekoli."(SVĚT A DIVADLO / KAROLINA PLICKOVÁ / PÁRTY JAKO PSYCHOTHRILLER)

  

MÉDIA:

RÁDIO / NOČNÍ MIKROFÓRUM / Lenka Vagnerová 

 

RÁDIO VLTAVA / MOZAIKA / Jana Návratová (48:43)

 

ČESKÁ TELEVIZE / DIVADLO ŽIJE / Gossip – taneční představení o síle zlých slov

 

CZACH DANCE INFO / LUCIE KOCOURKOVÁ / LENKA VAGNEROVÁ NEJEN O INSCENACI GOSSIP / 3.12.2015 

 

TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA MACHOVÁ / Andrea Opavská O Gossipu nominaci na Thálii a české taneční platformě / 2.3.2016

bottom of page