top of page

LA LOBA

_VIK4185 copy
_VIK4482
_VIK4510 copy
01m130426DM-Laloba-386
03m130426DM-Laloba-392_edited
31m130426DM-Laloba-272_edited
22m130426DM-Laloba-215
_VIK4374 copy
img_1359

Premiéra: 29.4.2013 / PONEC - divadlo pro tanec / Praha

Délka: 50 min.

THE BEST DANCE PERFORMANCE

SINGAPORE FRINGE FESTIVAL / The Straits Times Life’s  2016

 

CENA MĚSTA PLZNĚ/

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SKUPOVA PLZEŇ 2016

HERALD ANGEL AWARD  /

THE EDINBURGH FRINGE FESTIVAL 2014

TOTAL THEATRE AWARD NOMINATION

 THE EDINBURGH FRINGE FESTIVAL 2014

TANEČNICE ROKU 2014

ANDREA OPAVSKÁ / FESTIVAL ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA 2014

LA LOBA na první pohled zvláštní, docela mimořádná. Přesto si jí málokdo všimne. Nikdo jí neslyší, ale není němá.

I když stojí, přece se točí.

 

La Loba je představení souboru Lenka Vagnerová & Company, které spojuje dva umělecké žánry a dvě jevištní osobnosti, a to tanečnici Andreu Opavskou a zpěvačku Janu Vébrovou. Vychází z jejich nespoutané energie, souhry a především síly projevu. Stěžejní složkou představení je hudba Ivana Achera vycházející v základu ze zvuku přírodních materií. Kosti, dřevo, struny a zvířecí kůže jsou elementární esencí pro vystavění rituálních nálad pojených naživo hlasem Jany Vébrové.

 

La Loba je inspirována příběhem, který si na různých místech Země předávají generace vypravěčů. Žena, která roky putuje krajinou a ze svých sbírek kostí skládá tvory, má schopnost bytosti na svět vracet, schovává a nosí v sobě život i smrt současně. Nikdo z nás však neví, jak náročná tato činnost pro ni samotnou může být a jestli její obnovitelná síla vydrží na věky. Pozoruje nás neustále, jsme krátkou etapou jejího života a možná se námi i docela dobře baví. Ale co když jí dojde trpělivost, nebo jí bavit přestaneme? Sama totiž reguluje podmínky své vlastní existence a možná se jí už nebude chtít vše dokola recyklovat.

KREDITY:

Koncept, choreografie, režie: Lenka Vagnerová

Koncept a dramaturgie:  Zdeněk Jecelín

Hudba: Ivan Acher

Účinkují: Andrea Opavská, Jana Vébrová

Scénografie: Ivan Acher

Kostýmy: Anna Solilová

Světelný design: Michal Kříž

Zvukový design: Eva Hamouzová

Koprodukce: PONEC - divadlo pro tanec / TANEC PRAHA

Za podpory: Magistrát hl. města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Nadace Život umělce, Česká centra

Domovskou scénou pro Inscenaci La Loba v letech 2013 - březen 2019 byl PONEC - divadlo pro tanec.

 

RECENZE:

 

 

★★★★ "Tajemná, sugestivní a někdy ohromující směs pohybu a hlasu." 

(THE TIMES / DONALD HUTERA)

 

★★★★★ "Uchvácení čirou intenzitou a virtuozitou obou umělců."

"Nezapomenutelné ve všech směrech." (THE HERALD / MARY BRENNAN)

 

★★★★ "Nádherná procházka mytologií - vyčarování vnitřně divoké ženy na festivalu Fringe v Edinburghu."

"Obrazy s Opavskou a hlasovým rozsahem Vébrové nedají na La Lobu zapomenout" (THE LIST / LUCY RIBCHESTER / 15.8.2014)

 

★★★★★ "Opavská je jako magnet – přitahuje nás od první do poslední vteřiny."(THE SCOTSMAN / KELLY APTER)

 

★★★ "Vébrové zpěv je neuvěřitelně silný, tanec Opavské je fascinující."

"La Loba je vizuálně fascinující show, která vyplňuje mezeru mezi milovníky tance a širokou veřejností." (BROADWAY BABY / ALEX REEVES)

 

"Poslední umělecký počin Lenky Vagnerové je zkrátka dechberoucí. A podle mého názoru rozhodně nestačí vidět jej pouze jednou.”

 

“Tajemná mnohovrstevnatá inscenace stojí někde na pomezí mezi světem skutečnosti a fantazie. Je doslova nabitá napětím, které do sebe vtahuje a místy až atakuje diváky."

 

"Umění charismatické tanečnice Andrey Opavské a nezaměnitelný hlas zpěvačky Jany Vébrové doplněné hudbou Ivana Achera tvoří dohromady neskutečnou kombinaci. Lenka Vagnerová nemohla zvolit lépe."

 

"Ve strhujících pasážích víří nespoutanou energií, instinktivně se svíjí v animálních pohybech, aby se v dalším obraze se zvláštní až tklivou dojemností pomalu pohybovala po scéně."(ČT24 KULTURA / JOHANA MÜCKOVÁ)

 

"Každá ze stran tohoto trojúhelníku je přitom úchvatnou kapitolou sama o sobě a ve společné synergii dává publiku pocítit sílu oné legendy v celé své kráse."

(AKTUÁLNĚ.CZ / JAKUB NOVÁK)

 

"Není pochyb, že za posledními úspěchy choreografky Lenky Vagnerové, ať už jde o choreografii Jezdci, nebo o nejnovější premiéru La Loba, stojí talent, obrovské množství zkrocené energie, velká fantazie, pracovitost a odvaha této mladé autorky."

 

"Podivné atmosféry a vyšinuté situace trochu děsí, trochu jsou k smíchu. La Loba je občas jako výkřik Medúzy, jako zavytí vlčice, jako sten při porodní kontrakci." (TANEČNÍ ZÓNA / JANA NÁVRATOVÁ)

 

"Těsný, organický kontakt mezi hudební a taneční složkou působí na scéně skoro magicky."

 

"Uhrančivý hlas zpěvaěky Jany Vébrové místy nerozeznáte od autentického vrčení vlků, do hlasu se opírá s takovou vervou, že z ní prakticky není možné spustit oči."

 

"Lenka Vagnerová - Její práce na české taneční scéně vyniká především lehkostí a humorem. I v případěLa Loby se celkový nádech inscenace pohybuje na pomezí magického rituálu a grotesky." (RADIO WAVE / LINDA DUŠKOVÁ)

 

"Z uzavřené bytosti skrývající energii ve svém nitru se dostává do výbuchu pohybů, působí dojmem, jako kdyby se její těžiště přelévalo po zemi na pokyn choreografie bez ohledu na fyzikální zákony." (OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ)

 

"Chvilku oddaná, chvilku bláznivá, chvilku komická, chvilku děsivá, chvilku vzbuzující soucit..."

 

La Loba je zdařilým, napínavým kusem, který vás nenechá se nudit a nedovolí vám utéct myšlenkami jinam. Je to díky poměrně promyšlené dramaturgii, působivé, a přesto jednoduché scéně, hudbě Ivana Achera."

(TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA ZILVAROVÁ)

 

"Lenka Vagnerová překvapuje; nezařizuje se podle žádných klišé, není módní. Přemýšlí ve velmi dramatických obrazech, aniž sleví z taneční kvality."

 

"Vedle obou představitelek je (od Jezdců) její skvělou akvizicí skladatel Ivan Acher. Je to hudebník se skutečně dramatickým cítěním. Vstupuje hudbou do samého těla choreografie a stává se jeho organickou součástí."

(TANEČNÍ ZÓNA / NINA VANGELI)

 

MÉDIA:

 

Taneční panorama s Janou Návratovou o La Lobě - Český rozhlas-Vltava-Mozaika,15.5.2013

 

Rozhovor s Lenkou: Radio Wave, Linda Dušková, 13.5.2013

 

Rozhovor s Lenkou: Český Rozhlas Vltava, 29.4.2013

bottom of page