PANOPTIKUM

photo: Michal Hančovský

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom co vše jsme schopní prodat a za jakou cenu, o hranicích a  morálních hodnotách stojících na zisku a finančním profitu, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnost, kouzelníkovi a reflektorech. 

Panoptika nebo také freakshow byly putovní společnosti, cestující od města k městu a vystavujících na obdiv kuriózní předměty, dovednosti a především lidi.  Tak zvané "velmi zvláštní lidi". V dobách, kdy Panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm techto osobností, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého, jiného, odlišného. A  vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele, tedy impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královky bavit celá rodina se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů, kteří chtěli být udiveni, pobaveni, zděšeni. Ženy se znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti, ponížené na exponáty, bez osudu, snů a nadějí. A přitom lidé, kteří snili a toužili a chtěli žít a často byli lidštější než ti, kteří na ně hleděli užaslýma očima. Lidé s osudy, které by nikdo z nás nechtěl prožít a stejně hrdí a odvážní, milující a plní snů o budoucnosti, která nikdy nepřijde. 

Ale co když slavná show přestává být atraktivní, putování po odlehlých místech přináší menší zisky a lhostejnější publikum? Co když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit?


V jakých situacích ztrácí lidská duše pro druhého člověka hodnotu a kdy si naopak člověk zachová důstojnost a šlechetnost bez známky cynismu a zášti, bez pocitu křivdy vůči krutému okolí?

Koncept, choreografie a režie: Lenka Vagnerová

Dramaturgie: Lenka Vagnerová
Hudba: Ivan Acher
Scénografie: Jakub Kopecký
Kostýmy: Jakub Kopecký, Simona Rybáková
Light design: Michal Kříž, Jakub Kopecký
Dramaturg iluzí: Jiří Marek

Účinkují: Andrea Opavská, Monika Částková, Vanda Šípová, Zuzana Veselá, Michaela Kadlčíková, Patrik Čermák, Michal Heriban, Filip Martinský

Zvuk: Petr Taclík
Produkce: Michaela Zelková, Petr Kiška
Producent: Lenka Vagnerová & Company
Koprodukce: MDP Městská divadla pražská, EISFABRIK

Za podpory: Magistrátu hlavního města Prahy a  Ministerstva Kultury.

Foto: Michal Hančovský
Grafika: Michal Heriban
Poděkování: Vladimír Javorský

Ceny a nominace:

Cena divadelních novin 2019/2020 pro Lenku Vagnerovou za koncept, režii a choreografii

Nominace na Cenu Thálie 2020 pro Michala Heribana

Recenze:

"Pražský divák má zase jednou možnost vidět dílo, na které nezapomene. Je hořké stejně tak jako opojné. Nenechá vás vydechnout. A zabaví i toho, kdo by se chtěl chytit jen jeho cirkusové dramaturgické linky. Kouzelnické triky si nezadají s těmi běžně v cirkusech používanými a většinou je posouvají o level výš."

"Račte vstoupit do světa kuriozit a zvláštností. Téměř si sáhnete na sloního muže, hadí ženu či siamská dvojčata.  Čekají vás opravdová kouzla a čáry kouzelníků. Uvidíte, co jste ještě neviděli, zpívající hlavu, oživlou pannu a jiné rarity. Peníze za vstupenku se vyplatí, z Panoptika Lenky Vágnerové budete totiž odcházet s husí kůží."

 "Zve diváka na mystickou dekadentní, velmi vizuálně kompaktní freak show, nad kterou se vznáší kouzelný divadelní prach něčeho starodávného a kouzelného."

"Za mě vznikla ve svém žánru další událost sezóny." MARKÉTA FAUSTOVÁ / TANEČNÍ ZÓNA

"Nový titul repertoáru souboru LV & company Panoptikum je pitoreskní noirová záležitost inscenovaná jako výpravná kabaretní freska. "

"V režijní orchestraci Lenky Vagnerové se podařilo vytvořit magickou atmosféru, která spolu s drásavou sarkastickou hudbou Ivana Achera a dalšími komponenty rámuje osudy postaviček panoptika, které libreto kabaretu vede od porobení ke vzpouře. Lenka je optimistka a já jí hned v úvodu za tu odvahu děkuju."

"Vagnerová střídá rub a líc freak show, dopřeje divákům i tu čistě zábavnou část, tanečně stylizované souboje, kouzelnická vystoupení i vrcholnou magii – iluzionistické numero se zpívající hlavou medúzy (kterou si z operního světa přišla střihnout sopranistka Vanda Šípová). "

"Vagnerová podřizuje svoji tvorbu tématu, chce něco říct a komunikovat." JANA NÁVRATOVÁ / TANEČNÍ AKTUALITY

"Tak tu máme další událost letošní sezony tanečního a pohybového divadla."

"Lenka Vagnerová se svou company se vydala do zaprášených stanů potulných cirkusů a panoptik, aby z nich vytáhla anomálie sídlící více v pokroucené duši než v těle. Svět inspirovaný fenoménem devatenáctého století toho mnoho vypovídá i o našem světě současném. Vnitřním především…"

"stáváme svědky produkcí zvrhlého cirkusu a panoptika, ve kterém nachází útočiště vychytralí chlapíci, kteří ovládají kouzelnické triky a „kouzla“, a po jejich boku lidé, jejichž duše žijí a živoří v tělech, s nimiž příroda sehrála krutou hru genovými mutacemi."

"Jistě se nabízí paralela se zábavním průmyslem dneška, kde sice producenti neukazují v předimenzovaných podívaných a plytkých skečích lidské anomálie, ale účast na takovýchto show je mnohdy úplně stejně ponižující, a co hůř, nedíváme se na zmrzačená těla, ale zmrzačené duše."

"Samotná inscenace skýtá sled obrazů, které nenechají diváka ani na okamžik vydechnout a také stále zápolí s jeho vlastními smysly a rozumem."

 "Pestré Panoptikum jimi přímo přetéká, tak jako skutečná jiskřivá kabaretní show, tak jako televizní obrazovka chrlící obraz za obrazem na diváka přikovaného k židli. Dívejte se na osudy jednotlivců, dívejte se na paralely minulosti se současností, vnímejte plnou divadelnost nové inscenace." LUCIE KOCOURKOVÁ / OPERA PLUS

"Lenka Vagnerová opět potvrdila, že v ní máme velký choreografický talent, nadaný i silným divadelním viděním, v němž se pojí groteskní pohled na svět s černým humorem a chápáním umění jako morálního závazku. Jak to má v naturelu, vytvořila produkci uspokojivě zalidněnou, vynášející jednu situační kartu za druhou, inteligentně vtipnou, lehce káravou a poskytující pohádkové zadostiučinění."

"Choreografka Lenka Vagnerová se při tvorbě nespoléhá na šťastnou náhodu. Její díla vznikají z výstižných formulací naléhavých otázek, které klade sobě a světu. Otázek často zraňujících. Ta poslední, jež se stala tématem inscenace Panoptikum, uváděné v Komedii, je právě toho druhu." NINA VANGELI / DIVADELNÍ NOVINY

Média:

Česká televize / Gejzír

Redbull Video rozhovor

Classic Praha / rozhovor s Lenkou

Mozaika - Český rozhlas / rozhovor s Lenkou

Lenka Vagnerová & Company, z.s. je provozovatel souboru Lenka Vagnerová & Company, jeho činnost se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury ČR a  Hl. m. Prahy.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Vimeo Icon
  • White Twitter Icon

© 2018 Lenka Vagnerová & Company. All rights reserved.

  • Facebook - Bílý kruh
  • Instagram - Bílý kruh
  • YouTube - Bílý kruh
  • Vimeo - Bílý kruh
  • Twitter - Bílý kruh