top of page
LVC - portrety - nahledy  (184 of 195)_edited.jpg

MgA. LENKA VAGNEROVÁ

umělecká ředitelka, choreografka, režisérka

Zakladatelka souboru Lenka Vagnerová & Company pro kerý vytvořila řadu mezinárodně oceňovaných představení. Jako choreografka, režisérka a pedagožka působí aktivně na domácí i zahraniční taneční scéně. Její inscenace získaly řadu ocenění a nominací u nás i v zahraničí.

 

Lenka vystudovala pedagogiku moderního tance na HAMU v Praze pod vedením Doc. Ivanky Kubicové.

 

Jako choreogafka a režisérka vytvořila Lenka řadu autorských představení pro soubor Lenka Vagnerová & Company: Panoptikum, Amazonky, Lešanské jesličky, Gossip, Sorcerer, La Loba, Jezdci, Mah Hunt.

 

V koprodukci s Městskými divadly pražskými vytvořila inscenaci María De Buenos Aires.

Pro Laternu Magiku vytvořila inscenaci Poe.

Jako hostující chreograf a režisér vytvořila řadu inscenací pro soubory jako: Stattstheater Kassel, Norrdans, 2 Faced Dance Company, VERVE NSDC Leeds, Viirus Theatre, DOT504,  Accademia Nazional Di Danza Rome, Etc.

 

Pro Národní divadlo v Praze vytvořila choreografii do opery Ivana Achera / Sternenhoch (2018), v režii Michala Dočekala.

Pro divadlo Minor režírovala a choreografovala dvě insenace: Robin Hood (2015) a Sněhová Kálovna (2017).

 

Lenka se aktivně věnuje pedagogické činnosti. Vytvořila svojí vlastní pohybovou metodu “Talk Through Your Body”která současně specifikuje pohybové kvality a principy  obsažené v Lenčině tvorbě.

 

Lenka pravidelně vede workshopy a vyučuje tento systém v divadlech,  školách a tanečních souborech u nás i v zahraničí jako jsou například: Göteborgs Operans Danskompani, Ballet de Marseille, Norrdans, Danish Dance Theatre, Skanes Dance Theatre, B12 Festival Berlin, Dance Institut Belegrad, VERVE Leeds, 2Faced Dance Company, Stopgap Dance Company, Viirus Theatre Helsinki, Accademia Nazional Di Danza Rome, Cirk Cirkör, Nová scéna / Národní divadlo Praha, Theaterwerkstatt Hannover, Il Giardino delle Esperidi Festival, Israel Festival, Akademie múzických umění v Praze, Taneční konzervatoř Praha, Atd.

 

Jako choreografka Lenka působí i v činoherních, operních či novocirkusových projektech. Takto spolupracovala například s divadlem Minor, Národním divadlem v Praze, Městskými divadly pražskými, Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Shakespearovskými slavnostmi v Praze atd. Podílela se na pilotním projektu "La Putyka".

 

V letech 2011 a 2014 / 2015 / 2016 / 2017 působila  jako Rehearsal Director ve Švédském souboru Norrdans.

 

Jako tanečnice spolupracovala s choreografy a skupinami: Claude Brumachon-Benjamin Lamarche CCNN v Nantes, Akram Khan Company – London Olympic Games Opening Ceremony 2012, Cirk La Putyka, DOT504, Bratislavské divadlo tanca, Torzo Ballet atd.

 

Jako tanečnice byla třikrát nominována na Cenu Thálie (2003, 2005 a 2010), v roce 2003 byla vyhlášena Taneční osobností roku (Nokia Dance Award) a v roce 2005 byla oceněna jako Tanečnice roku (Česká taneční platforma).

MÉDIA:

Rozhovor s Lenkou / Divadelní noviny / Eva Langšádlová

Vizitka v časopise Moderní divadlo / Nina Vangeli

Lidé a obrazy / Moderní divadlo 

Rozhovor Lenka a Linel Ménard / Moderní divadlo

VIDEO portréty Lenky Vagnerové v pořadu České televize:

Děti sametu

Medailon Lenky / Kultura.cz 

Divadlo žije Gossip

Divadlo žije Lešanské Jesličky

Divadlo žije Amazonky

bottom of page