top of page
LVC - portrety - nahledy  (184 of 195)_edited.jpg

MgA. LENKA VAGNEROVÁ

umělecká ředitelka, choreografka, režisérka

Zakladatelka souboru Lenka Vagnerová & Company pro kerý vytvořila řadu mezinárodně oceňovaných představení. Jako choreografka, režisérka a pedagožka působí aktivně na domácí i zahraniční taneční scéně. Její inscenace získaly řadu ocenění a nominací u nás i v zahraničí.

 

Lenka vystudovala pedagogiku moderního tance na HAMU v Praze pod vedením Doc. Ivanky Kubicové.

 

Jako choreogafka a režisérka vytvořila Lenka řadu autorských představení pro soubor Lenka Vagnerová & Company: Panoptikum, Amazonky, Lešanské jesličky, Gossip, Sorcerer, La Loba, Jezdci, Mah Hunt, María de Buenos Aires, Jeníček a Mařenka

 

Jako hostující chreografka a režisérka:

Pro Laternu Magiku Národního divadla v Praze vytvořila režii a choreografii do inscenaci Poe.  

Pro Národní divadlo vytořila choreografii do opery Ivana Achera / Sternenhoch.

Pro divadlo Minor režírovala a choreografovala insenace: Robin Hood a Sněhová Kálovna.

Dále režírovala a choreografovala inscenace pro soubory: Kassel Staatstheater, Norrdans, Viirus Theatre Helsinki, 2 Faced Dance Company, VERVE NSDC Leeds, DOT504, Accademia Nazional Di Danza Rome, Atd.

Lenka se aktivně věnuje pedagogické činnosti. Vytvořila svojí vlastní pohybovou metodu “Talk Through Your Body”která současně specifikuje pohybové kvality a principy  obsažené v Lenčině tvorbě.

 

Lenka pravidelně vede workshopy a vyučuje tento systém v divadlech,  školách a tanečních souborech u nás i v zahraničí jako jsou například: Göteborgs Operans Danskompani, Skånes Dansteater, Norrdans,  Dansehallerne Copenhagen, Danscentrum-syd Malmö, Danscentrum-nord Gothenburg, Danish Dance Theatre, Skanes Dance Theatre, Ballet de Marseille, B12 Festival Berlin, Dance Institut Belegrad, VERVE NSCD Leeds, 2Faced Dance Company, Stopgap Dance Company, Viirus Theatre Helsinki, Accademia Nazional Di Danza Rome, Cirk Cirkör, Nová scéna / Národní divadlo Praha, Theaterwerkstatt Hannover, Il Giardino delle Esperidi Festival, Israel Festival, Tanz offEnsive Hannover, Akademie múzických umění v Praze, Taneční konzervatoř Praha, Atd.

 

Jako choreografka Lenka působí i v činoherních, operních či novocirkusových projektech. Takto spolupracovala například s divadlem Minor, Národním divadlem v Praze, Městskými divadly pražskými, Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Shakespearovskými slavnostmi v Praze atd. Podílela se na pilotním projektu "La Putyka".

 

V letech 2011 a 2014 / 2015 / 2016 / 2017 působila  jako Rehearsal Director ve Švédském souboru Norrdans.

 

Jako tanečnice spolupracovala s choreografy a skupinami: Claude Brumachon-Benjamin Lamarche CCNN v Nantes, Akram Khan Company – London Olympic Games Opening Ceremony 2012, Cirk La Putyka, DOT504, Bratislavské divadlo tanca, Torzo Ballet atd.

 

Jako tanečnice byla třikrát nominována na Cenu Thálie (2003, 2005 a 2010), v roce 2003 byla vyhlášena Taneční osobností roku (Nokia Dance Award) a v roce 2005 byla oceněna jako Tanečnice roku (Česká taneční platforma).

VIDEO portréty Lenky Vagnerové například:

POE / ČT ART / documentary 2022

Děti sametu

Medailon Lenky / Kultura.cz 

Divadlo žije Gossip

Divadlo žije Lešanské Jesličky

Divadlo žije Amazonky

Česká televize / Gejzír

Redbull Video rozhovor

VERVE / RIDERS/ documentary

2 Faced Dance Company / Fallen Angels / documentary

bottom of page