top of page

PANOPTIKUM

Kopie souboru 20240115_1594
20240115_1581
20240115_1512
20240115_1515
20240115_1493
20240115_1448
20240115_1569
20240115_1545

CENA DIVADELNÍCH NOVIN

2019/2020 pro Lenku Vagnerovou za koncept, režii a choreografii

 

NOMINACE NA CENU THÁLIE

2020 pro Michala Heribana

 

PANOPTIKUM JE O STRACHU Z CIZÍHO A NEZNÁMÉHO, O TOM, CO VŠE JSME SCHOPNI PRODAT A ZA JAKOU CENU, O HRANICÍCH A MORÁLNÍCH HODNOTÁCH STOJÍCÍCH NA ZISKU, O ZÁBAVĚ BEZ ZÁBAVY, O OSAMĚLOSTI, ALE I O SMÍCHU, ODVAZE, SNECH, LIDSKÉ DŮSTOJNOSTI, KOUZELNÍKOVI A REFLEKTORECH.

 

Panoptika nebo také freak shows byly putovní společnosti cestující od města k městu a vystavující na obdiv kuriózní předměty, dovednosti a především tak zvané „velmi zvláštní lidi". V dobách, kdy panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm osob, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého a odlišného. Vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele – impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královsky bavit celá rodina, se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů. Ženy se pak znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti ponížené na exponáty bez osudů, snů a nadějí a přitom lidé, kteří snili, toužili a chtěli žít.

 

A co když slavná show přestává být atraktivní, putování po odlehlých místech přináší menší zisky a lhostejnější publikum? Co když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit? V jakých situacích ztrácí lidská duše hodnotu?

Panoptikum na ČT art:

V rámci aktuálního cyklu ČT art Divadla živě byla 15.2. 2021 inscenace uvedena v přímém přenosu hlavního vysílacího času se sledovaností 17 000 diváků. 

KREDITY:

Koncept, choreografie a režie: Lenka Vagnerová

Dramaturgie: Lenka Vagnerová
Hudba: Ivan Acher
Scénografie: Jakub Kopecký
Kostýmy: Jakub Kopecký, Simona Rybáková
Light design: Michal Kříž, Jakub Kopecký
Dramaturg iluzí: Jiří Marek

Účinkují: Jana Hampl Maroušková / Mattilde Giacomelli, Anežka Hrabánková, Vanda Šípová, Leonard Vo Tan, Tereza Holubová / Michaela Kadlčíková, Alex Sadirov / Lukas Lizama Garrido,  Adam Sojka, Leo Terris

Zvuk: Petr Taclík


Producent: Lenka Vagnerová & Company
Koprodukce: 
Městská divadla pražská 

Za podpory: Magistrátu hlavního města Prahy a  Ministerstva Kultury

Dále za podpory: EISFABRIK

Poděkování: Vladimír Javorský

PREMIÉRA  7. 12. 2019 v divadle Komedie

Recenze: 

"Račte vstoupit do světa kuriozit a zvláštností. Téměř si sáhnete na sloního muže, hadí ženu či siamská dvojčata. Čekají vás opravdová kouzla a čáry kouzelníků. Uvidíte, co jste ještě neviděli, zpívající hlavu, oživlou pannu a jiné rarity. Peníze za vstupenku se vyplatí, z Panoptika Lenky Vágnerové budete totiž odcházet s husí kůží." 

 

"​Pražský divák má zase jednou možnost vidět dílo, na které nezapomene. Je hořké stejně tak jako opojné. Nenechá vás vydechnout.” 

​ 

"...zve diváka na mystickou dekadentní, velmi vizuálně kompaktní freak show, nad kterou se vznáší kouzelný divadelní prach něčeho starodávného a kouzelného." 

​ 

"Za mě vznikla ve svém žánru další událost sezóny." ​M​ARKÉTA FAUSTOVÁ / TANEČNÍ ZÓNA 

​ 

​ 

"Tak tu máme další událost letošní sezony tanečního a pohybového divadla." 

​ 

"Lenka Vagnerová se svou company se vydala do zaprášených stanů potulných cirkusů a panoptik, aby z nich vytáhla anomálie sídlící více v pokroucené duši než v těle. Svět inspirovaný fenoménem devatenáctého 

století toho mnoho vypovídá i o našem světě současném. Vnitřním především…" 

​ 

"stáváme svědky produkcí zvrhlého cirkusu a panoptika, ve kterém nachází útočiště vychytralí chlapíci, kteří ovládají kouzelnické triky a „kouzla“, a po jejich boku lidé, jejichž duše žijí a živoří v tělech, s nimiž příroda sehrála krutou hru genovými mutacemi." 

​ 

"Samotná inscenace skýtá sled obrazů, které nenechají diváka ani na okamžik vydechnout a také stále zápolí s jeho vlastními smysly a rozumem." LUCIE KOCOURKOVÁ / OPERA PLUS 

​ 

​ 

"Lenka Vagnerová opět potvrdila, že v ní máme velký choreografický talent, nadaný i silným divadelním viděním, v němž se pojí groteskní pohled na svět s černým humorem a chápáním umění jako morálního závazku. Jak to má v naturelu, vytvořila produkci vynášející jednu situační kartu za druhou, inteligentně vtipnou, lehce káravou a poskytující pohádkové zadostiučinění." 

​ 

"Choreografka Lenka Vagnerová se při tvorbě nespoléhá na šťastnou náhodu. Její díla vznikají z výstižných formulací naléhavých otázek, které klade sobě a světu. Otázek často zraňujících. Ta poslední, jež se stala tématem inscenace Panoptikum, uváděné v Komedii, je právě toho druhu."  NINA VANGELI / DIVADELNÍ NOVINY 

​ 

 

"Panoptikum je pitoreskní noirová záležitost inscenovaná jako výpravná kabaretní freska. " 

​ 

"Vagnerová střídá rub a líc freak show, dopřeje divákům i tu čistě zábavnou část, tanečně stylizované souboje, kouzelnická vystoupení i vrcholnou magii – iluzionistické numero se zpívající hlavou medúzy (kterou si z 

operního světa přišla střihnout sopranistka Vanda Šípová)." ​JANA NÁVRATOVÁ / TANEČNÍ AKTUALITY 

"Inscenace Lenky Vagnerové jsou v kontextu české taneční scény výjimečné. Mají příběh, spád, humor a silné téma, které navíc dokáží sdělit. A pokud jde o výrazové prostředky, jsou výsostným, ba totálním divadlem. 

Panoptikum Lenky Vagnerové, stejně jako jeho dávní předchůdci, uvádí publikum v úžas, baví i děsí. Dává ale publiku také k úvaze možné paralely s dneškem silným důrazem na téma humanismu, který by měl být závazný pro veškeré naše počínání, tedy i pro uměleckou tvorbu." (ČTart)

Divácké ohlasy:

Vážení a milí, na dnešní představení Panoptikum na Colours of Ostrava jsem šla jen náhodou, bez toho, ze bych jen tušila, co me čeká a .... vyrazili jste mi dech! FAMÓZNÍ! Smála jsem se a nejednou plakala. Jsem dojatá ještě teď. Držím palce do další skvělé práce.” (Panoptikum, 2022, Hana Mikulcová) 

 

“Moc děkuji za Panoptikum na Colours. Úžasný zážitek, jste neskuteční.” (Panoptikum, 2022, Lenka Diaková)

 

“Představení Panoptikum, už dlouho jsem nic tak skvělého neviděla. Za mě super.” (Panoptikum, 2022, Jiřina Kubicová)

 

“Již několikáté představení Lenka Vagnerová & Company a opět nedokážu vyjádřit veškeré emoce, které jsem díky této inscenace měla. Začátek byl pro mě plný tísně, poté vše přešlo v lehký úsměv, který se opět měnil nepříjemný pocit aby zase přišel úsměv a někdy i lehký smích. Ale celou dobu jsem byla fascinovaná. Vždy jen sleduji, co vše dokáže lidské tělo, co vše se dá vyjádřit pohybem - boj o právo být lidmi, lásku, nenávist, závist - a mnohem víc, s použitím minimem rekvizit. Děkuji za krásný zážitek.” (Panoptikum / al.ma_pu.ra)

 

"Hello, I was at your performance today and I will not stop saying this: You are the best! thank you for what you create. It is a pleasure for our eyes!" (2022, sofiantoshhyk)

"Jednoduše geniální - nejlepší z tohoto žánru, co jsem na české scéně viděla. Předčilo má očekávání. Představení, které diváka pohltí atmosférou a výrazovými prvky. Světová úroveň všech účinujících. Představení, které rozhodně stojí za pozornost. Byla jsem poprvé a rozhodně ne naposledy." (i-Divadlo.cz)

 

"Moc jsem si představení užil. Místy ani nedýchal. Zvuková a hudební část skvělá! Výjimečné!" (i-Divadlo.cz)

Video média:

Česká televize / Gejzír

Redbull Video rozhovor

​ČT art

​Další média:

Divadelní noviny rozhovor

Classic Praha / rozhovor s Lenkou

Mozaika - Český rozhlas / rozhovor s Lenkou

bottom of page