top of page

DARK HORSE

DH_0433_
DH_0392_
DH_0354_
DH_0379_
DH_0298_
DH_0158_
DH_0251_
DH_0258_
DH_0069_
540150_442678939115524_39389220_n
269082_444377992278952_1885558694_n
542258_444378015612283_1614855810_n
523025_456156911101060_801657663_n

photo: Bengt Wanselius, Norrdans 2012

DARK HORSE - DIVADLO

V životě existují chvíle, kdy potřebujeme v sobě objevit sílu o které jsme nevěděli, že existuje nebo jsme ji vědomě potlačili. Někdy je třeba naslouchat vnitřním hlasům a řídit se vizemi, které směřují a ovlivňují náš život bez ohledu na to, jak absurdní se to může zdát.

„Stejně jako vlk, intuice má své drápy, kterými věci rozpáře a oči, které vidí skrze štít světského lidského naslouchání.“ (Women who run with the wolves, Clarissa Pinkola Estés, Ph.D.)

Choreografie: Lenka Vagnerová
Hudba: Ivan Acher
Kostýmy: Jasminda Asplund Blanco
Světelný design: Michal Kříž / Fredrik Zetterberg
Účinkují: Fanny Barrouquère
Foto: Bengt Wanselius

Premiéra: 16.9.2012, Murberget Länsmuseet Västernorrland, Härnösand, Sweden

Pražská premiéra: 4.2.2016 ve Studiu ALTA

Dark Horse je představení které vzniklo v roce 2012 a bylo vytvořeno pro švédský soubor NORRDANS. Vzniklo jako solo pro jednu tanečnici – Fanny Barrouquére. Zadání bylo jasné, vytvořit představení pro mladé publikum I celé rodiny. Představení, které může oslovit dětského diváka I dospělé.  Přinést tanec do škol a přilákat školy do divadla. “Když jsem měla možnost vybrat si tanečnici pro kterou solo postavím, věděla jsem, že to bude Fanny. Má v sobě hravost, fantastický taneční projev I herecké schopnosti.“

 

Dark Horse je představení o “Černém koni”, o člověku na kterého ne vždy sázíme (a který nás přesto může velmi překvapit), je to představení o skryté síle v nás, o hravosti, šibalství, o hodnotách kterým věříme, o malém dítěti v nás které lidé nemusí vždy navenek poznat, nebo které se bojíme někdy projevit… Dark Horse je představení o jedné tanečnici a mnoha příbězích.

 

Fanny odehrála s tímto představením kolem 50 repríz po celém švédsku pro školy I divadla a představení. Je jí ušito primo na tělo. 

 

DARK HORSE - FILM

Zrození, čisté, jako nepopsaný list. Ona je jen hladká vosková deska, do které ostatní píšou rýčem. Cesta není přímá. Má mnoho začátků a konců a před sebou ty velké slavné vstupní dveře s lesklou klikou…

 

Premiéra 11.2. 2021

directed by: Tomáš Polák

concept and choreography: Lenka Vagnerová

performed by Fanny Barrouquère

scenario: Lenka Vagnerová, Tomáš Polák

music: Ivan Acher

musicians: Jana Vébrová, Ivan Acher

director of photography: Pavel Klener

2nd camera: Jakub Fencl

1st camera assistent: Jakub Nemčok

edited by: Tomáš Polák

color grading: David Matras

costume: Michal Heriban, Jasminda Asplund Blanco

props design: Michal Heriban

production manager: Alžběta Málková

supervision: David Hinton

directed by: Tomáš Polák

produced by: Dance Film Festival Prague Jana Návratová Petra Kašparová

co-produced by: Lenka Vagnerová & Company

supported by: Ministry of Culture Czech Republic, City of Prague

thanks to: Barbora Rokoszová Město Hrádek nad Nisou Sdružení Serpens

Recenze:

"Fanny Barrouquére je zjevení, proud fluidní energie, za níž máte chuť se rozběhnout a dělat to, co ona. Tak sugestivně a lehce působí její strhující entré v „černém koni“ – opanuje bryskním, a při tom pěnově měkkým tanečním úprkem scénu. V bílém tričku a širokých kalhotách na bílém baletizolu působí jako ztělesněný příslib, nadšení a naivita. Celé tělo má pod proudem – měkký hrudník neustále pulsuje, končetiny lítají vzduchem a tělo končí v rychle rolovaných, takřka neslyšných, pádech. A navrch si z nás brzy začne dělat legraci... Do celé té její tanečně-akrobatické elegance najednou probleskují komické momenty. Ano, Fanny je klaun." (Jana Návratová, TANEČNÍ ZÓNA)

 

"Sólo je ušito doslova na tělo tanečnici Fanny Barrouquére, na tělo pružné, vláčné a tvárné. A na tvář, jež dokáže vykouzlit nevinný úsměv, úžas i prostou dětskou potměšilost, která také v každém človíčku vyrůstá docela brzy. Inscenace vystačí s jednoduchými scénickými prostředky."

"Fanny Barrouquére prochází stavy radosti a opojení, stejně jako smutku, výborně hraje v každé poloze i při nečekané interakci s diváky. Celá inscenace má laskavý a humorný podtext, šibalské pohledy vrhané do publika stále vzbuzují smích. Pohybová nadsázka vévodí většině výjevů, převládají pasáže s jasně čitelným obsahem, jemuž divák porozumí, ačkoli mu není servírován formou pantomimy. Prostor pro fantazii zůstává po celou dobu. Dětského diváka jistě inscenace a interpretka, jejíž oči jsou téměř všudypřítomné, jistě pohltí." (Lucie Kocourková, OPERA+)

"Hra s kostýmem probouzí další imaginaci, tanečnice vlastně předvádí, jak snadno lze vykouzlit vodní hladinu nebo jakýkoli fantastický povrch."

Mimo vlastní soutěžní přehlídku bylo promítáno několik premiér českých tanečních filmů, které vznikaly během pandemie. Byl to skvělý snímek Tomáše Poláka a Lenky Vagnerové Dark Horse, který měl premiéru na velkém plátně.

Režisér Tomáš Polák se poznal s Lenkou Vagnerovou již za studentských let, ale setkání při natáčení ryze tanečního výkonu bylo pro něj nezvyklé i nové. Příběh ženy se odehrává v krajině (v písku u zálivu či jezera, v lese) a v opuštěném chladném interiéru kostela. Sledujeme její proměny i intimní drama. Tanečnice a performerka Fanny Barrouquère se tajemně proměňuje, reaguje na prostředí, v kterém se ocitá, ale mění se téměř „kafkovsky“ do jiných světů, jiné dimenze. Sólový výkon a výrazné sdělení tanečnice, detaily jejího prožitku, tak odlišné od jevištního, má pevně v rukou filmová kamera. Samozřejmě, že i hudba Ivana Achera udává rytmus tanečnímu dramatu. Jedná se o nevšední snímek, který vychází z původně delší choreografie Lenky Vagnerové, při kterém vás mrazí. (Marcela Benoni, Taneční aktuality)

bottom of page