JEZDCI

_mg_4661
_mg_4291
IMG_1498
_mg_4762
IMG_1445
IMG_1470
IMG_1458
_mg_4572
IMG_1427
10-IMG_3155
_mg_4768

Premiéra: 13. a 14.11.2012 / PONEC - divadlo pro tanec / Praha

Délka: 60 min.

 

Věnováno Svatavě Klenovské

TANEČNÍ INSCENACE ROKU

2013 / Festival Česká taneční platforma 2013

NOMINACE  TANEČNICE / TANEČNÍK ROKU 

2013 - Andrea Opavská a Tomáš Červinka / Festival Česká taneční platforma 2013

NOMINACE SVĚTELNÝ DESIGN

pro Michala Kříže / Festival Česká taneční platforma 2013

Jsme zde, mezi vámi. Jsme rychlí, respektujeme vítr. Jsme silní i zranitelní. Rádi vás pozorujeme, vy nás často nevnímáte. Vaše osudy neměníme, vy naše mnohdy ano. Sdílíme stejný svět, ale díváme se na něj z jiné perspektivy. Znamená to, že dokážeme také sdílet stejné hodnoty?

 

Ptáci jako tiší pozorovatelé příběhů na zemi jsou vyjimeční, jejich svět se rozprostírá v jiné rovině. Vždy byli součástí mytologie, víry i duchovního bohatství lidí. Jsou to opravdoví „Jezdci“ ve smyslu volného a svobodného pohybu na naší planetě. Nebo jsme „Jezdci“ my lidé, kteří dokážeme během hodin nenávratně zničit vše kolem nás? Inspirace světem ptáků je nekonečná a jejich říše hodná obdivu. Projekt Jezdci rozkrývá téma tolerance, schopnosti člověka existovat v symbióze s ostatními živými organismy na naší planetě. Respektovat říši všech bytostí, vážit si jedinečnosti druhů a snažit se o jejich zachování.

 

"Teď když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné – naučit se žít na zemi jako lidé." George Bernard Shaw

KREDITY:

Koncept, choreografie, režie: Lenka Vagnerová

Hudba: Ivan Acher

Scénografie: Anna Solilová

Kostýmy: Anna Solilová, Sára Voříšková

Účinkují: Markéta Frösslová/Tereza Voříšková, Andrea Opavská, Patrik Čermák, Josef Bartoš, Radoslav Piovarči

 

Světelný design: David Alcorta Ruiz a Michal Kříž

Zvuk: Eva Hamouzová

Koprodukce:  PONEC - divadlo pro tanec / TANEC PRAHA

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, EU Culture, Státní fond kultury, Hlavní město Praha, Nadace Život umělce

RECENZE:

★★★★ "...plné agilní představivosti a jemnosti..."

(THE HERALD / MARY BRENNAN)

 

★★★★★ "Můžeme být jen rádi, že Fringe nám dává šanci vidět Lenku Vagnerovou & Company mimo svou rodnou Českou republiku"

"...dokonalá, vysoce kvalitní choreografie..."

(BROADWAY BABY / GAVIA BAKER – WHITELAW)

 

★★★ "Představení Jezdci je vynikající, choreografie je invenčně živá..."

(THE GUARDIAN / JUDITH MACRELL)

 

"Kdyby měl tuto sezónu vidět člověk jen jedno jediné tuzemské taneční představení, měli by to být Jezdci, kteří zcela nepokrytě aspirují na domácí taneční událost roku."

 

"Vagnerová je básnířkou s bohatým pohybovým slovníkem a talentem pro inovace i překvapení." (AKTUALNE.CENTUM.CZ / JAKUB NOVÁK)

 

"Současnému tanečnímu divadlu vládne Lenka Vagnerová. Pověst nejnadanější mladé české choreografky potvrdila nejnovějším dílem Jezdci."

 

“Skvělá choreografka, skvělý tým, bomba sezóny!”

 

"Vagnerová je silná jak v nalézání témat a vytváření scénických obrazů, tak v originálních pohybových variacích - navíc má strhující dynamické cítění a humor."(HOSPODÁŘSKÉ NOVINY / NINA VANGELI)

 

"To se musí vidět! Jde o taneční poesii, na kterou je každý deskriptivní popis krátký."

 

"Málokdy jsem cítila z nějakého choreografického díla takovou sílu mimoslovního vyjadřovacího talentu, pohybové i intelektuální inteligence, osobitosti pohledu na existenční otázky a zároveň schopnosti transformace osobních zážitků v umělecké zobecnění." (TANEČNÍ AKTUALITY / HELENA KAZÁROVÁ)

 

"Jezdci – dílo mnoha poloh, referencí, atmosfér, dílo nepředvídatelné, ale rukopisně čisté a silné jako barokní akord. Spojení emocemi natlakované hudby a světelného designu vytvářejícího na jevišti magickou atmosféru zlatistého světa, nějak neodbytně navozuje dojem starověkých říší a jejich legend. Její naléhavost je tichá, věcná, pozorovatelská. Je také ukrytá v pohybech tanečníkům – ti jdou na práh, na krev, jsou přesní, oddaní. V tom se Lence Vagnerové podařilo přenést kvality vlastního tělesného myšlení dál."

 

"A v tom spočívá talent choreografa!" (TANEČNÍ ZÓNA / JANA NÁVRATOVÁ)

 

"První inscenace souboru Lenka Vagnerová & Company s titulem Jezdci naplnila očekávání zvichřené taneční jízdy po pláži imaginace. Dvě tanečnice a tři tanečníci pracují se svým tělem tak jako surrealističtí básníci se slovy či abstraktní malíři s barevnými plochami."

 

"Národ české taneční avantagardy může slavit: někdo zas důrazně promluvil jejich nejsoučasnějším jazykem."(DIVADELNÍ NOVINY / RICHARD ERML)

 

"Melancholické a poutavé hluboké metafory střídají pro odlehčení momenty zábavné a vtipné, ani v nejmenším však plytké. Každý obraz je jiný, neopakovatelný, všechny přitom krásně výtvarně pojaté a zároveň obsahující velkou filozofickou hloubku. Radost pohledět." (ČESKÁ TELEVIZE / JOHANA MÜCKOVÁ)

 

Marta Harasimowicz, Nový prostor

 

Josef Bartoš, Taneční aktuality- Česká tan. platforma 2013

 

MÉDIA:

Portrét Lenky Vagnerové v pořadu České televize Kultura.cz.

Nina Vangeli o Jezdcích v rozhlasovém pořadu Taneční panorama

 

Jana Návratová o Jezdcích - Taneční panorama.